Time taken to complete one oscillation for a pendulum is Time Period, T = 0.5 s
Frequency of the pendulum oscillation = 1 / Time Period => f = 1 / T = 1 / 0.5
Frequency f = 2 Hz
Answer:
468449163762.0812 W
Explanation:
m = Mass = 
V = Volume =
r = Distance of sphere from isotropic point source of light = 0.5 m
R = Radius of sphere = 2 mm
= Density = 19 g/cm³
c = Speed of light = 
A = Area = 
I = Intensity = 
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Force due to radiation is given by

According to the question

The power required of the light source is 468449163762.0812 W
The electrical potential energy of a charge q located at a point at potential V is given by

Therefore, if the charge must move between two points at potential V1 and V2, the difference in potential energy of the charge will be

In our problem, the electron (charge e) must travel across a potential difference V. So the energy it will lose traveling from the metal to the detector will be equal to

Therefore, if we want the electron to reach the detector, the minimum energy the electron must have is exactly equal to the energy it loses moving from the metal to the detector:
The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.
Answer:
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Explanation:
Given:
Distance from fish (D) = 80 cm
Find:
Apparent depth (Da)
Computation:
We know that,
Refractive index of water (n2) = 1.33
So,
Apparent depth (Da) = D(n1/n2)
Apparent depth (Da) = 80 (1/1.33)
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)