Answer:
Explanation:
graph would be a straight line from (0, 0) to (400, 8)
Plot points are
PE = mgh
50(0) = 0 J
50(2) = 100 J
50(4) = 200 J
50(6) = 300 J
50(8) = 400 J
Force, newtons 3rd law of motion stated for every action there is an equal and opposite reaction
The statement that could be made about the energy in this situation would be :
It being transferred from his arms muscles to the ball.
The muscle contraction from his arms created a force that could be used to lift the ball up.<span />
Answer:
d. 37 °C
Explanation:
= mass of lump of metal = 250 g
= specific heat of lump of metal = 0.25 cal/g°C
= Initial temperature of lump of metal = 70 °C
= mass of water = 75 g
= specific heat of water = 1 cal/g°C
= Initial temperature of water = 20 °C
= mass of calorimeter = 500 g
= specific heat of calorimeter = 0.10 cal/g°C
= Initial temperature of calorimeter = 20 °C
= Final equilibrium temperature
Using conservation of heat
Heat lost by lump of metal = heat gained by water + heat gained by calorimeter
