Answer:
7500 m/s
Explanation:
Centripetal acceleration = gravity
v² / r = GM / r²
v = √(GM / r)
Given:
G = 6.67×10⁻¹¹ m³/kg/s²
M = 5.98×10²⁴ kg
r = 6.8×10⁵ + 6.357×10⁶ = 7.037×10⁶ m
v = √(6.67×10⁻¹¹ (5.98×10²⁴) / (7.037×10⁶))
v = 7500
The orbital velocity is 7500 m/s.
Answer:
The total number of small cylinder = 7.
Explanation:
Lets take
Radius of the large cylinder = R
length = L
L = 10 R
The total area A = 2 π R² + π R L
The length of the small cylinder = l
The number of small cylinder = n
L = n l
The total area of small cylinders
A'=n (2 π R² + π R l)
As we know that emissive power given as
P = A ε σ T⁴
For large cylinder
P = A ε σ T⁴ -----------1
For small cylinders
P'=A' ε σ T⁴ ------2
From 1 and 2
Given that
P'= 2 P
A' ε σ T⁴ =2 A ε σ T⁴
A'=2 A (All others are constant)
n (2 π R² + π R l) =(2 2 π R² + π R L)
n (2 R² + R l) = (2 R² + R L)

L = 10 R


2 n +10 = 2 x 12
2 n +10 = 24
2 n = 24 -10
2 n = 14
n = 7
The total number of small cylinder = 7.
Answer:
240.4 Nm
Explanation:
The torque is the cross product of the force vector and the moment arm length vector





Nope, I disagree with the former answer. The answer is definitely Z. <u>W area</u> (boxed with red outline) is represented as the hot reservoir while <u>Z area</u> is the cold reservoir (boxed with blue outline). X area is the heat engine itself and Y area is the work produced from thermal energy from hot reservoir. Typically, all heat engines lose some heat to the environment (based from the second law of thermodynamics) that is symbolically illustrated by the lost energy in the cold reservoir. This lost thermal energy is basically the unusable thermal energy. The higher thermal energy lost, the less efficient your heat engine is.
It’s the tires because there the only thing directly moving it