To solve this problem, we must imagine that Jim’s initial
position, the position of the rock, and Jim’s final position all connects to
form a triangle. Now we can imagine that the triangle is a right triangle with
the 90° angle on the initial position.
The angle of 30° is directly opposite to the length of his
total stride while the width of the river is the side adjacent to the angle.
Therefore can use the tan function to solve for the width of the river:
tan θ = opposite side / adjacent side
tan 30 = total stride distance / width of river
where total stride distance = 65 * 0.8 = 52 m
width of river = 52 m / tan 30
<span>width of river = 90.07 m</span>
Answer:

Explanation:
Mass of a hockey puck, m = 0.17 kg
Force exerted by the hockey puck, F' = 35 N
The force of friction, f = 2.7 N
We need to find the acceleration of the hockey puck.
Net force, F=F'-f
F=35-2.7
F=32.3 N
Now, using second law of motion,
F = ma
a is the acceleration of the hockey puck

So, the acceleration of the hockey puck is
.
Answer:
The angle between the red and blue light is 1.7°.
Explanation:
Given that,
Wavelength of red = 656 nm
Wavelength of blue = 486 nm
Angle = 37°
Suppose we need to find the angle between the red and blue light as it leaves the prism


We need to calculate the angle for red wavelength
Using Snell's law,

Put the value into the formula



We need to calculate the angle for blue wavelength
Using Snell's law,

Put the value into the formula



We need to calculate the angle between the red and blue light
Using formula of angle

Put the value into the formula


Hence, The angle between the red and blue light is 1.7°.
Answer:
This question is incomplete, the options are:
A) The object absorbs most white light and refracts most green light.
B) The object refracts most white light and absorbs most green light.
C) More green light is absorbed while more red and blue light is reflected.
D) More green light is reflected while more red and blue light is absorbed.
The answer is D.
Explanation:
Light is an electromagnetic wave that contains different colours at different wavelength. The colour of light that is seen depends on the wavelength of light that is REFLECTED, while other wavelengths of light are ABSORBED. This feature is dependent on the properties of each object that received the sunlight.
For example, an object will appear GREEN because it has properties that enables it to REFLECT most of the GREEN LIGHT but absorbs most of the RED AND BLUE LIGHT in the sunlight passing through the object.
We are missing an important piece of information needed to answer this question: the number of kcal Charles losses per day. However, we can come up with a general equation in which kcal/day is the only independent variable.
We know that it takes 3500 kcal to lose one pound. To lose 5 pounds, Charles needs to lose 5 x 3500 kcal = 17,500 kcal.
To find how many days it takes Charles to lose 17,500 kcal (5 pounds), we must divide that amount by the number of kcal Charles loses per day.
Here is the equation to calculate that number
Number of days= 17500 / (kcal per day)
If given calories, remember that 1000 calories = 1 kcal, and .001 kcal = 1 cal