Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
<span>Acceleration is the change in velocity divided by time taken. It has both magnitude and direction. In this problem, the change in velocity would first have to be calculated. Velocity is distance divided by time. Therefore, the velocity here would be 300 m divided by 22.4 seconds. This gives a velocity of 13.3928 m/s. Since acceleration is velocity divided by time, it would be 13.3928 divided by 22.4, giving a final solution of 0.598 m/s^2.</span>
Answer:395.6 m/s
Explanation:
Given
mass of bullet 
mass of wood block 
Length of string 
Center of mass rises to an height of 
initial velocity of bullet 
let
and
be the velocity of bullet and block after collision
Conserving momentum
-------------1
Now after the collision block rises to an height of 0.38 cm
Conserving Energy for block
kinetic energy of block at bottom=Gain in Potential Energy




substitute the value of
in equation 1


Answer:
Please find the answer in the explanation
Explanation:
Given that A 1.0 g plastic bead, with a charge of -6.0 nC, is suspended between the two plates by the force of the electric field between them.
Since it is suspended, it must have been repelled by the bottom negative plate and trying to be attracted to the top plate.
We can therefore conclude that the upper plate, is positively charged
B.) The charge on the positive plate of parallel-plate capacitor is constructed of two horizontal 12.0-cm-diameter circular plates must be less than 6.0 nC
Answer:
Explanation:
a ) No of turns per metre
n = 450 / .35
= 1285.71
Magnetic field inside the solenoid
B = μ₀ n I
Where I is current
B = 4π x 10⁻⁷ x 1285.71 x 1.75
= 28.26 x 10⁻⁴ T
This is the uniform magnetic field inside the solenoid.
b )
Magnetic field around a very long wire at a distance d is given by the expression
B = ( μ₀ /4π ) X 2I / d
= 10⁻⁷ x 2 x ( 1.75 / .01 )
= .35 x 10⁻⁴ T
In the second case magnetic field is much less. It is due to the fact that in the solenoid magnetic field gets multiplied due to increase in the number of turns. In straight coil this does not happen .