<span>(cp of Copper = 387J / kg times degrees C; cp of Aluminum = 899 J / kg times degrees C; cp of Water = 4186J / kg times degrees C)
</span> Use the law of conservation of energy and assuming no heat loss to the surroundings, then
<span>Heat given up by copper = heat absorbed by water + heat absorbed by calorimeter
</span><span> Working formula is
</span> <span>Q = heat = MCp(delta T)
</span><span> where
</span><span> M = mass of the substance
</span><span> Cp = specific heat of the substance
</span><span> delta T = change in temperature
</span> Heat given up by copper = 0.10(387)(95 - T)
<span> Heat absorbed by water = 0.20(4186)(T - 15)
</span><span> Heat absorbed by calorimeter = 0.28(899)(T - 15)
</span> where
<span> T = final temperature of the system
</span><span> Substituting appropriate values,
</span> 0.10(387)(95 - T) = 0.20(4186)(T - 15) + 0.28(899)(T - 15)
<span> 38.7(95 - T) = 1088.92(T - 15)
</span><span> 3676.50 - 38.7T = 1088.92T - 16333.8
</span><span>1127.62T = 20010.3
</span><span> T = 17.75 C </span>
Answer:
second force = 32.784
Magnitude =
θ = -90°
Explanation:
a)
Fnet = ma
F1 + F2 = ma
20N + F2 = 2(12 × cos30° + 12 ×sin30°)
F2 = 2 × 12 ( sin 30° + cos 30°)
= 24 × ( 1 + √3 )÷ 2
=12 (1 +√3 )
= 32.784
b)

= 
= 
=
c)
θ = 30° + 180°
θ = 210°
210° - 300°
θ = -90°
Answer:
Wet surfaces areaA=+25.3ft^2
Explanation:
Using F= K×A× S^2
Where F= drag force
A= surface area
S= speed
Given : F=996N S=20mph A= 83ft^2
K = F/AS^2=996/(83×20^2)
K= 996/33200 = 0.03
1215= (0.03)× A × 18^2
1215=9.7A
A=1215/9.7=125.3ft^2
Answer:
<em>Entropy Change = 0.559 Times</em>
Explanation:
Entropy change is determined by the change in the micro-states of a system. As we know that the micro-states are the same as measure of disorderness between initial and final states, that's the the amount of change in micro-states determine how much of entropy has changed in the system.
The velocity would switch on the cars