Answer:
44J
Explanation:
Given parameters:
Mass of rock = 0.22kg
Initial velocity = 20m/s
Distance moved = 10m
Unknown:
Initial kinetic energy of the rock = ?
Solution:
To solve this problem, we need to understand that kinetic energy is the energy due to the motion of a body.
It is mathematically expressed as;
Kinetic energy =
m v²
m is the mass
v is the velocity
Kinetic energy =
x 0.22 x 20² = 44J
Here in this case since there is no torque about the hinge axis for the system of bullet and block then we can say that angular momentum of this system will remain conserved


here we will have
L = 0.250 m
v = 385 m/s
m = 1.90 gram
now moment of inertia of the plate will be



now from above equation


Refer to the diagram shown below.
Define unit vectors along the x and y axes as respectively

Then the three successive displacements, written in component form, are respectively

The total displacement for the first leg of the trip is

Answer:

or (-0.6, 0.8)
I think it might be heat energy. light transforms into heat energy
Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.