Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
b) intervalul de timp t3 in care prin fata sa trece vagonul urmator
Sper că am ajutat!
Answer
The rate at which the magnetic field is changing is
Explanation
From the question we are told that
The electric field strength is 
The radius is 
The rate of change of the magnetic field is mathematically represented as

Where
is change of a unit length

Where A is the area which is mathematically represented as

So
where L is the circumference of the circle which is mathematically represented as

So
![E (2 \pi r ) = (\pi r^2 ) [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%282%20%5Cpi%20r%20%29%20%3D%20%20%28%5Cpi%20r%5E2%20%29%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![E = \frac{r}{2} [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%20%3D%20%20%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{E}{ \frac{r}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BE%7D%7B%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%7D)
substituting values
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{3.5 *10^{-3}}{ \frac{15}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7B3.5%20%2A10%5E%7B-3%7D%7D%7B%20%5Cfrac%7B15%7D%7B2%7D%20%7D)
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N