Answer:

Explanation:
Thrust is known as a reaction force which appears when a system expels or accelerates mass in one specific direction. If we know the acceleration and the mass of the air expelled by the jet engine, we can compute the thrust
.
The acceleration is calculated by using the dynamics formula

The values are


The thrust is

#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
Answer:B When one bulb burns out, all the others lights stay lit.
Explanation:
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
Density is mass divides by volume, so
89.6g / 10cm^3 =8.96g /cm^3
*cm^3 is a standard unit of volume*