I would have to say that it is Y
Answer:
B. τ = 16 Nm
Explanation:
In order to find the torque exerted by the weight attached to the heel of man's foot, when his leg is stretched out. We use following formula:
τ = Fd
here,
τ = Torque = ?
F = Force exerted by the weight = Weight = mg
F = mg = (4 kg)(10 m/s²) = 40 N
d = distance from knee to weight = 40 cm = 0.4 m
Therefore,
τ = (40 N)(0.4 m)
<u>B. τ = 16 Nm</u>
Answer:
v = 13.19 m / s
Explanation:
This problem must be solved using Newton's second law, we create a reference system where the x-axis is perpendicular to the cylinder and the Y-axis is vertical
X axis
N = m a
Centripetal acceleration is
a = v² / r
Y Axis
fr -W = 0
fr = W
The force of friction is
fr = μ N
Let's calculate
μ (m v² / r) = mg
μ v² / r = g
v² = g r / μ
v = √ (g r /μ)
v = √ (9.8 11 / 0.62)
v = 13.19 m / s
Answer:
E = 1.04*10⁻¹ N/C
Explanation:
Assuming no other forces acting on the proton than the electric field, as this is uniform, we can calculate the acceleration of the proton, with the following kinematic equation:

As the proton is coming at rest after travelling 0.200 m to the right, vf = 0, and x = 0.200 m.
Replacing this values in the equation above, we can solve for a, as follows:

According to Newton´s 2nd Law, and applying the definition of an electric field, we can say the following:
F = mp*a = q*E
For a proton, we have the following values:
mp = 1.67*10⁻²⁷ kg
q = e = 1.6*10⁻¹⁹ C
So, we can solve for E (in magnitude) , as follows:

⇒ E = 1.04*10⁻¹ N/C
Answer:
m1 = 2 kg
m2 = 3kg
Explanation:
The force can be getting by
F = m * a
F1 = F2
a1 = 3.0 m/s^2
a2 = 2.0 m/s^2
The force F1=F2 because the force is applied so get the a2 acceleration
m1 * a1 = m2 * a2
m2 = m1 + 1kg
m1 *(3.0 m/s^2) = m2* (2.0 m/s^2)
m1 *(3.0 m/s^2) = (m1 + 1kg) * (2.0 m/s^2)
m1*(3.0m/s^2-2.0m/s^2)=2 kg*m/s^2
Solve to find the mass
m1 m/s^2= 2 kg*m/s^2
m1 = 2 kg
m2 = 3kg