Answer:

The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
Explanation:
In order to use the rule of thumb to find the speed of sound in meters per second, we need to use some conversion ratios. We know there is 1 mile per every 5 seconds after the lightning is seen. We also know that there are 5280ft in 1 mile and we also know that there are 0.3048m in 1ft. This is enough information to solve this problem. We set our conversion ratios like this:

notice how the ratios were written in such a way that the units got cancelled when calculating them. Notice that in one ratio the miles were on the numerator of the fraction while on the other they were on the denominator, which allows us to cancel them. The same happened with the feet.
The problem asks us to express the answer to one significant figure so the speed of sound rounds to 300m/s.
For the second part of the problem we need to use conversions again. This time we will write our ratios backwards and take into account that there are 1000m to 1 km, so we get:

This means that for every 3.11s there will be a distance of 1km from the place where the lightning stroke. Since this is a rule of thumb, we round to the nearest integer for the calculations to be made easily, so the rule goes like this:
The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4
Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
You can reason it out like this:
-- The car starts from rest, and goes 8 m/s faster every second.
-- After 30 seconds, it's going (30 x 8) = 240 m/s.
-- Its average speed during that 30 sec is (1/2) (0 + 240) = 120 m/s
-- Distance covered in 30 sec at an average speed of 120 m/s
= 3,600 meters .
___________________________________
The formula that has all of this in it is the formula for
distance covered when accelerating from rest:
Distance = (1/2) · (acceleration) · (time)²
= (1/2) · (8 m/s²) · (30 sec)²
= (4 m/s²) · (900 sec²)
= 3600 meters.
_________________________________
When you translate these numbers into units for which
we have an intuitive feeling, you find that this problem is
quite bogus, but entertaining nonetheless.
When the light turns green, Andy mashes the pedal to the metal
and covers almost 2.25 miles in 30 seconds.
How does he do that ?
By accelerating at 8 m/s². That's about 0.82 G !
He does zero to 60 mph in 3.4 seconds, and at the end
of the 30 seconds, he's moving at 534 mph !
He doesn't need to worry about getting a speeding ticket.
Police cars and helicopters can't go that fast, and his local
police department doesn't have a jet fighter plane to chase
cars with.
Answer:
(a). The initial velocity is 28.58m/s
(b). The speed when touching the ground is 33.3m/s.
Explanation:
The equations governing the position of the projectile are


where
is the initial velocity.
(a).
When the projectile hits the 50m mark,
; therefore,

solving for
we get:

Thus, the projectile must hit the 50m mark in 1.75s, and this condition demands from equation (1) that

which gives

(b).
The horizontal velocity remains unchanged just before the projectile touches the ground because gravity acts only along the vertical direction; therefore,

the vertical component of the velocity is

which gives a speed
of

