Answer:
L' = 1.231L
Explanation:
The transmission coefficient, in a tunneling process in which an electron is involved, can be approximated to the following expression:

L: width of the barrier
C: constant that includes particle energy and barrier height
You have that the transmission coefficient for a specific value of L is T = 0.050. Furthermore, you have that for a new value of the width of the barrier, let's say, L', the value of the transmission coefficient is T'=0.025.
To find the new value of the L' you can write down both situation for T and T', as in the following:

Next, by properties of logarithms, you can apply Ln to both equations (1) and (2):

Next, you divide the equation (3) into (4), and finally, you solve for L':

hence, when the trnasmission coeeficient has changes to a values of 0.025, the new width of the barrier L' is 1.231 L
Answer:
The magnitude of the torque on the loop due to the magnetic field is
.
Explanation:
Given that,
Diameter = 10 cm
Current = 0.20 A
Magnetic field = 0.30 T
Unit vector
We need to calculate the torque on the loop
Using formula of torque

Where, N = number of turns
A = area
I = current
B = magnetic field
Put the value into the formula


Hence, The magnitude of the torque on the loop due to the magnetic field is
.
Answer:
varn=n1+1ehvkT–1
Explanation:
This is Einstein's equation.
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as



