His average speed is (35m/45s) = 7/9 meters per second.
His average velocity is (30m W + 5m E) / (45s) = 25 m/s West .
You have to take note of the individual directions of the plane. Since one is heading east, and the other is heading west, the planes are heading at opposite directions. So, it means that their distance between each other would be equal to 1,200 miles which accounts for the sum of their individual distances. The equation is as follows:
Total Distance = Distance of slower plane + Distance of faster plane
1,200 miles = st + (30+s)(t)
where
s is the speed of the slower plane and t is the time. Since both are not given, the final answer would just be in terms of s.
1,200 = t(s + 30 + s)
t = 1200/(30+2s)
t = 600/(15+s)
Answer:
B. Trial 2
Explanation:
Trial 2, because the student’s finger applied the largest force to the sensor.
Because the trial 2 student finger applied to largest force.
Total time in between the dropping of the stone and hearing of the echo = 8.9 s
Time taken by the sound to reach the person = 0.9 s
Time taken by the stone to reach the bottom of the well = 8.9 - 0.9 = 8 seconds
Initial speed (u) = 0 m/s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^2
Time taken (t) = 8 seconds
Let the depth of the well be h.
Using the second equation of motion:

h = 313.6 m
Hence, the depth of the well is 313.6 m