Answer:

Explanation:
Aceleration is a change on the velocity of the object in a given time.
For this case: the initial velocity is

and the final velocity is :

so, the change in velocity is:

and the change in time , according to the problem:

So, the aceleration is:

De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
Answer: Car brakes produces more energy then the bicycle because the cars wheels produces a much bigger force that makes the car go and to stop that force the car uses greater amount of energy that transfers to heat but in a bicycle the wheels do not turn that fast so when you press the break there is less energy that transfer to heat.
Explanation:
Answer:
0.22m/s
Explanation:
The total momentum of the System is conserved. Total momentum of the system before the collision is equal to the total momentum of the system after collision. The total momentum is the sum of individual momentum of all the objects in that system.
momentum of an object = mass* velocity
Total Momentum before collision = 0.2*0.3 + 0.1*0.1= 0.07 kg⋅m/s;
Total momentum after collision = 0.1*0.26 + 0.2*x = 0.07;
Solve for x.