Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
The density of the substance is the ratio of its mass over the space it occupies. In mathematical equation, this can be expressed as,
ρ = m / v
where ρ is density, m is mass, and v is volume.
Substituting the known values from the given,
ρ = (45 g) / (8 cm³)
ρ = 5.625 g/cm³
<em>ANSWER: 5.625 g/cm³</em>
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
I assume the x-y axis are tilted such that the x-axis is parallel to the surface of the hill while the y-axis is perpendicular to it.
In this case, the x-component of the weight is given by:

where
m is the mass of the car
g is the acceleration of gravity

is the angle of the hill
Substituting numbers into the formula, we find
1. Confident in Reasoning: Douglas is truthful of his reasoning skills to yield good judgments.
2. Analytical: <span>Douglas is habitually alert to potential problems and vigilant in anticipating consequences and trying to foresee short-term and long-term outcomes of being primary care taker for his wife. </span>