The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.
<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
We use the kinematic equations,
(A)
(B)
Here, u is initial velocity, v is final velocity, a is acceleration and t is time.
Given,
,
and
.
Substituting these values in equation (B), we get
.
Therefore from equation (A),

Thus, the magnitude of the boat's final velocity is 10.84 m/s and the time taken by boat to travel the distance 280 m is 51.63 s
Answer:
you must throw 3 snowballs
Explanation:
We can solve this exercise using the concepts of conservation of the moment, let's define the system as formed by the refrigerator and all the snowballs. Let's write the moment
Initial. Before bumping that refrigerator
p₀ = n m v₀
Where n is the snowball number
Final. When the refrigerator moves
pf = (n m + M) v
The moment is preserved because the forces during the crash are internal
n m v₀ = (n m + M) v
n m (v₀ - v) = M v
n = M/m v/(vo-v)
Let's look for the initial velocity of the balls, suppose the person throws them with the maximum force if it slides in the snow (F = 100N), let's use the second law and Newton
F = m a
a = F / m
The distance the ball travels from zero speed to maximum speed is the extension of the arm (x = 1 m), let's look kinematically for the speed of the balls when leaving the arm
v₁² = v₀² + 2 a x
v₁² = 0+ 2 (100/1) 1
v₁ = 14.14 m / s
This is the initial speed for the crash
v₀ = v = 14.14 m / s
Let's calculate
n = M/m v/ (v₀-v)
n = 10/1 3 / (14.14 -3)
n = 2.7 balls
you must throw 3 snowballs