Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
GIVEN:
60 beats per minute
21 beats per minute
find x= how fast would an astronaut be flying away
1 x
----- * ------ = (60x = 21) -------> 60x = 21 ------------> x= 0.35
60 21 ------- -----
60 60
The answer is 0.35 seconds which refers to how fast would an astronaut be flying away from the earth if he has a heart rate of 21 beats/min.
Answer:
a = 18.28 ft/s²
Explanation:
given,
time of force application, t= 10 s
Work = 10 Btu
mass of the object = 15 lb
acceleration, a = ? ft/s²
1 btu = 778.15 ft.lbf
10 btu = 7781.5 ft.lbf

m = 0.466 slug
now,
work done is equal to change in kinetic energy

now, acceleration of object


a = 18.28 ft/s²
constant acceleration of the object is equal to 18.28 ft/s²
<span>Answer:The weight of the door creates a CCW torque given by
Tccw = 145 N*3.13 m / 2
You need a CW torque that's equal to that
Tcw = F*2.5 m*sin20</span>
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.