Answer:
aₓ = 0
, ay = -6.8125 m / s²
Explanation:
This is an exercise that we can solve with kinematics equations.
Initially the rabbit moves on the x axis with a speed of 1.10 m / s and after seeing the predator acceleration on the y axis, therefore its speed on the x axis remains constant.
x axis
vₓ = v₀ₓ = 1.10 m / s
aₓ = 0
y axis
initially it has no speed, so v₀_y = 0 and when I see the predator it accelerates, until it reaches the speed of 10.6 m / s in a time of t = 1.60 s. let's calculate the acceleration
= v_{oy} -ay t
ay = (v_{oy} -v_{y}) / t
ay = (0 -10.9) / 1.6
ay = -6.8125 m / s²
the sign indicates that the acceleration goes in the negative direction of the y axis
Given:
Ca = 3Cb (1)
where
Ca = heat capacity of object A
Cb = heat capacity f object B
Also,
Ta = 2Tb (2)
where
Ta = initial temperature of object A
Tb = initial temperature of object B.
Let
Tf = final equilibrium temperature of both objects,
Ma = mass of object A,
Mb = mass of object B.
Assuming that all heat exchange occurs exclusively between the two objects, then energy balance requires that
Ma*Ca*(Ta - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb) (3)
Substitute (1) and (2) into (3).
Ma*(3Cb)*(2Tb - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb)
3(Ma/Mb)*(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Define k = Ma/Mb, the ratio f the masses.
Then
3k(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Tf(1+3k) = Tb(1+6k)
Tf = [(1+6k)/(1+3k)]*Tb
Answer:

where
Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW