Answer: The correct answer is option (B).
Explanation:
Law of conservation of mass: 'In a chemical reaction, mass neither be created nor be destroyed'
In the balance chemical equation,total mass of the reactants is equal to the total mass of the products.
A. 
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=[23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
117 g/mol ≠ 58.5 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
B.
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
117 g/mol = 117 g/mol
Law of Conservation of Mass is followed.
C.
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
188 g/mol ≠ 117 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
D.
![[(23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
94 g/mol ≠ 117 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
Hence, the correct answer is option (B).
Answer:
0.01154 A
Explanation:
We have given the energy in the magnetic field
Value of inductance L =0.060 H
Energy stored in magnetic field is given by 


So the current flowing through rectangular toroid will be 0.01154 A
If you go to a website known as 'Wolfram' and type in the question they should be able to answer it. It's basically a very smart calculator. I'd add a link but I don't want to seem like I'm advertising, and it's against Brainly rules.
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.