1 watt = 1 joule/sec
2,000 watts = 2,000 joules/sec
(2,000 joule/sec) x (120 sec)
= (2,000 x 120) (joule-sec/sec)
= 240,000 joules .
Answer:
a) the values of the angle α is 45.5°
b) the required magnitude of the vertical force, F is 41 lb
Explanation:
Applying the free equilibrium equation along x-direction
from the diagram
we say
∑Fₓ = 0
Pcosα - 425cos30° = 0
525cosα - 368.06 = 0
cosα = 368.06/525
cosα = 0.701
α = cos⁻¹ (0.701)
α = 45.5°
Also Applying the force equation of motion along y-direction
∑Fₓ = ma
Psinα + F + 425sin30° - 600 = (600/32.2)(1.5)
525sin45.5° + F + 212.5 - 600 = 27.95
374.46 + F + 212.5 - 600 = 27.95
F - 13.04 = 27.95
F = 27.95 + 13.04
F = 40.99 ≈ 41 lb
Answer:
Obviously Lengthen...
or 
Explanation:
As we can observe from the equation, time period of a simple pendulum depends upon the length directly. When the gravitational acceleration increases the time period of the pendulum decreases and vice versa. So, by increasing the length, the time period can be adjusted...
Hey there! Congratulations on posting your first question! I just want to thank you for taking the initiative to check out Brainly. With Brainly, students combine their strengths and talents to tackle problems together and by answering questions, you’ve helped several students learn even more, both quickly and effectively. If you ever have any questions or concerns feel free to PM me or check out our help center (faq.brainly.com). Thanks!
Answer: 592.37m
Explanation:
Person D is the blue line.
The total displacement is equal to the difference between the final position and the initial position, if the initial position is (0,0) we have that he first goes down two blocks, then right 6 blocks. then up 4 blocks, then left 1 block.
Now i will considerate that the positive x-axis is to the right and the positive y-axis is upwards.
Then the new position will be, if B is a block:
P =(6*B - 1*B, -2*B + 4*B) = (5*B, 2*B)
And we know that B = 110m
P = (550m, 220m)
Now, then the displacement will be equal to the magnitude of our vector, (because the difference between P and the initial position is equal to P, as the initial position is (0,0)) this is:
P = √(550^2 + 220^2) = 592.37m