Answer:
Too many people are unaware or indifferent to that.” Fines can cost up to $500 per truancy, due within 30 days unless a judge gives an extension. For many students and families, it's another debt they can't pay. And if fines aren't paid, they can convert into an arrest warrant when a student turns 17.
Explanation:
Archaeological evidence shows that Egyptians worked together to build the pyramids. Remains of quarries and ancient tools suggest that large slabs were created from rock beds. The slabs were placed on sleds and pulled to the building site. To make this process easier, men most likely poured oil on the roadway. This process is depicted in tomb paintings that date back to 1900 BCE.
Answer:
Record your measured values of displacement and velocity for times t = 8.0 seconds and t = 10.0 seconds in the columns below.
Next, use the measured displacement and velocity values at t = 7.0 seconds and t = 9.0 seconds to interpolate the values of displacement and velocity at t = 8.0 seconds.
Use the following formula to interpolate and extrapolate. Remember, x and y here represent values on the x and y axes of the graph. The x values will really be time and the y values will be either displacement (x) or velocity (vx).
Explanation:
Record your measured values of displacement and velocity for times t = 8.0 seconds and t = 10.0 seconds in the columns below.
Next, use the measured displacement and velocity values at t = 7.0 seconds and t = 9.0 seconds to interpolate the values of displacement and velocity at t = 8.0 seconds.
Use the following formula to interpolate and extrapolate. Remember, x and y here represent values on the x and y axes of the graph. The x values will really be time and the y values will be either displacement (x) or velocity (vx).
This is the answer
Answer:
86.4 N downward
Explanation:
Force: This can be defined as the product of mass and acceleration of a body.
The S.I unit of Force is Newton(N).
The Expression of force is given as,
F = ma ................ Equation 1
Where F = force of the parachute harness, m = mass of the skydiver, a = acceleration of the skydiver.
Given: m = 72 kg, a = 1.2 m/s²
Substitute into equation 1
F = 72(1.2)
F = 86.4 N down ward.
Hence the force on the parachute harness = 86.4 N downward
Answer:
19.6 m
Explanation:
The total motion of the golf ball lasts 4.0 seconds: since the motion is symmetrical, it takes 2.0 s for the ball to reach the highest point and then another 2.0 s to land back on the tee.
Therefore, we can just analyze the second half of the motion that lasts
t = 2.0 s
During this time, the vertical distance covered by the ball is given by the equation:

where
u = 0 is the initial velocity (zero because the ball starts from its highest point, where the velocity is zero)
t = 2.0 s
g = 9.8 m/s^2 is the acceleration of gravity
Solving for d, we find:

So, the ball reaches a maximum height of 19.6 m.