Answer:

Explanation:
The electric field produced by a single point charge is given by:

where
k is the Coulomb's constant
q is the charge
r is the distance from the charge
In this problem, we have
E = 1.0 N/C (magnitude of the electric field)
r = 1.0 m (distance from the charge)
Solving the equation for q, we find the charge:

Starting from the angular velocity, we can calculate the tangential velocity of the stone:

Then we can calculate the angular momentum of the stone about the center of the circle, given by

where
m is the stone mass
v its tangential velocity
r is the radius of the circle, that corresponds to the length of the string.
Substituting the data of the problem, we find
Answer:
a = 6.53 m/s^2
v = 11.5689 m/s
Explanation:
Given data:
engine power is 217 hp
70 % power reached to wheel
total mass ( car + driver) is 1530 kg
from the data given
2/3 rd of weight is over the wheel
w = 2/3rd mg
maximum force

we know that F = ma


the new power is 


solving for speed v

![v = 0.7 \frac{217 [\frac{746 w}{1 hp}]}{1500 \times 6.53}](https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%200.7%20%5Cfrac%7B217%20%5B%5Cfrac%7B746%20w%7D%7B1%20hp%7D%5D%7D%7B1500%20%5Ctimes%206.53%7D)
v = 11.5689 m/s
Answer:
E = 1.04*10⁻¹ N/C
Explanation:
Assuming no other forces acting on the proton than the electric field, as this is uniform, we can calculate the acceleration of the proton, with the following kinematic equation:

As the proton is coming at rest after travelling 0.200 m to the right, vf = 0, and x = 0.200 m.
Replacing this values in the equation above, we can solve for a, as follows:

According to Newton´s 2nd Law, and applying the definition of an electric field, we can say the following:
F = mp*a = q*E
For a proton, we have the following values:
mp = 1.67*10⁻²⁷ kg
q = e = 1.6*10⁻¹⁹ C
So, we can solve for E (in magnitude) , as follows:

⇒ E = 1.04*10⁻¹ N/C