You didn't say so, but we must assume that the "200 km/hr" is
the glider's air-speed, that is, speed relative to the air.
If the air itself is moving at 30 km/hr relative to the ground and
across the glider's direction, then the glider's speed relative to
the ground is
√(200² + 30²)
= √(40,000 + 900)
= √(40,900) = 202.24... km/hr (rounded)
Below are the choices that can be found in the other sources:
A. diffraction
<span>B. refraction </span>
<span>C. reflection </span>
<span>D. transmission
</span>
The answer is diffraction. It means that <span>the process by which a beam of light or other system of waves is spread out as a result of passing through a narrow aperture or across an edge, typically accompanied by interference between the wave forms produced.</span>
F = ma
F = 85×(5-3)÷3
F = 85×(2÷3)
F = 85×0.667
F = 56.67N
The man ran <u>4252.5 meters.</u>
Why?
To solve the problem, we need to divide the exercise into two movements, the first on while the was running at 4.5 m/s for 15 min, and then, while he was slowing down (going up because of the hill).
First movement: Running at 4.5 m/s for 15 min.
We need convert from minutes to seconds,

Now, calculating the distance covered for the first movement, we have:

So, we know that the man covered 4050m for the first movement, it will be our initial position for the second movement.
Second movement: acceleration -0.05m/s^2 (because he's slowing down) for 90 seconds, at 4.5m/s.

Hence, we have that he ran 4252.5 m.
Have a nice day!
Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)