We can first calculate the net force using the given information.
By Newton's second law, F(net) = ma:
F(net) = 25 * 4.3 = 107.5
We can now calculate the frictional force, f, which is working against the applied force, F(app) (this is why the net force is a bit lower):
f = F(net) - F(app) = 150 - 107.5 = 42.5 N
Now we can calculate the coefficient of friction, u, using the normal force, F(N):
f = uF(n) --> u = f/F(N)
u = 42.5/[25(9.8)]
u = 0.17
Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Answer: 
Explanation:
According to the described situation we have the following data:
Horizontal distance between lily pads: 
Ferdinand's initial velocity: 
Time it takes a jump: 
We need to find the angle
at which Ferdinand jumps.
In order to do this, we first have to find the <u>horizontal component (or x-component)</u> of this initial velocity. Since we are dealing with parabolic movement, where velocity has x-component and y-component, and in this case we will choose the x-component to find the angle:
(1)
(2)
(3)
On the other hand, the x-component of the velocity is expressed as:
(4)
Substituting (3) in (4):
(5)
Clearing
:

This is the angle at which Ferdinand the frog jumps between lily pads
Answer:

Explanation:
The word 'nun' for thickness, I will interpret in international units, that is, mm.
We will begin by defining the intensity factor for the steel through the relationship between the safety factor and the fracture resistance of the panel.
The equation is,

We know that
is 33Mpa*m^{0.5} and our Safety factor is 2,

Now we will need to find the average width of both the crack and the panel, these values are found by multiplying the measured values given by 1/2
<em>For the crack;</em>

<em>For the panel</em>

To find now the goemetry factor we need to use this equation

That allow us to determine the allowable nominal stress,


\sigma_{allow} = 208.15Mpa
So to get the force we need only to apply the equation of Force, where



That is the maximum tensile load before a catastrophic failure.
Hey there! Congratulations on posting your first question! I just want to thank you for taking the initiative to check out Brainly. With Brainly, students combine their strengths and talents to tackle problems together and by answering questions, you’ve helped several students learn even more, both quickly and effectively. If you ever have any questions or concerns feel free to PM me or check out our help center (faq.brainly.com). Thanks!