Answer:
the 70kg man
Explanation:
because he has more weight and is moving faster
the first one is medium, the second one is type, and the third one is temperature
. if i gave the correct answer, please give best answer x
12000 m/s = 12 km/s. Now to go 380000 km, it will take some time. How much time is given in the formula 12km/s. You go 12 kilometers every second. So you take

and that gives you 31,666.666 seconds.
Answer:
Testing
Explanation:
Ancient Greek philosophers lived with the ideology to simply contemplate life. This means that their whole life revolved around thinking and questioning everything. This would include creative thinking, because they would sometimes come up with theories which require creativeness. They would often debate with their friends as to why their theory should be accepted or what their opinions were on the matter. More often than not, they argued a lot, and many philosophers went against some powerful people in the community and some were even sentenced to death.
The main process they didn't/couldn't do was the testing. They could never test certain theories because they did not have the means to.
consider the motion of con from top to bottom
Y = vertical displacement = 1000 m
a = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
v₀ = initial velocity at the top = 0 m/s
v = final velocity at the bottom = ?
using the kinematics equation
v² = v²₀ + 2 aY
v² = 0² + 2 (9.8) (1000)
v = 140 m/s
t = time taken to hit the ground
Using the equation
v = v₀ + at
140 = 0 + 9.8 t
t = 14.3 sec