Answer: Thermal comductivity (K) is 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Explanation:
Thermal comductivity K = QL/A∆T
Q= Amount of heat transferred through the material in watts = 75W
L= Distance between two isothermal planes = 0.740mm
A= Area of the surface in square metres = 2m^2
∆T= Temperature change = (37-30) °C.
Solving this : K =( 75 x 0.740 x 10^-3)/ 2 x (37-30)
K = 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>
Answer: The reactions are controlled to regulate energy output
Explanation:
Nuclear energy is produced when either two nuclei fuse to produce larger nucleus or a bigger nuclei splits into two smaller nucleus.
Uranium easily splits to produce nuclear energy. The reactions are controlled and energy output can be regulated. Nuclear energy in abundant yet controlled amount is available. Nuclear energy is mostly used in steam turbines to produce electricity.