Answer:
The total mechanical energy does not change if the value of the mass is changed. That is, remain the same
Explanation:
The total mechanical energy of a spring-mass system is equal to the elastic potential energy where the object is at the amplitude of the motion. That is:
(1)
k: spring constant
A: amplitude of the motion = 2.0cm
As you can notice in the equation (1), the total mechanical energy of the system does not depend of the mass of the object. It only depends of the amplitude A and the spring constant.
Hence, if you use a mass of 0.40kg the total mechanical energy is the same as the obtained with a mas 0.20kg
Remain the same
Answer:
Explanation:
Given that,
Height of the bridge is 20m
Initial before he throws the rock
The height is hi = 20 m
Then, final height hitting the water
hf = 0 m
Initial speed the rock is throw
Vi = 15m/s
The final speed at which the rock hits the water
Vf = 24.8 m/s
Using conservation of energy given by the question hint
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ki is initial kinetic energy
Ui is initial potential energy
Kf is final kinetic energy
Uf is final potential energy
Then,
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ei = Ki + Ui
Where Ei is initial energy
Ei = ½mVi² + m•g•hi
Ei = ½m × 15² + m × 9.8 × 20
Ei = 112.5m + 196m
Ei = 308.5m J
Now,
Ef = Kf + Uf
Ef = ½mVf² + m•g•hf
Ef = ½m × 24.8² + m × 9.8 × 0
Ef = 307.52m + 0
Ef = 307.52m J
Since Ef ≈ Ei, then the rock thrown from the tip of a bridge is independent of the direction of throw
<h2>Apartment Explosion Reported </h2>
The apartment’s explosion, reportedly caused by a gas leak, produced a violent release of gas and heat. The heat increased the temperature of the air in the room, which means an increase in the air's molecular kinetic energy.
When heat is provided then temperature increases and the molecules of substances move rapidly by increase of kinetic energy (K.E) temperature increases. It is understood that heat increases temperature.
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 