Answer:
So speed of electron will be 
Explanation:
We have given potential difference V = 9.9 KV
Charge on electron 
So energy of electron 
This energy of electron will be equal to kinetic energy of electron
So 


So speed of electron will be 
Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


Using the given formula with v0=56 ft/s and h=40 ft
h = -16t2 + v0t
40 = -16t2 + 56t
16t2 - 56t + 40 = 0
Solving the quadratic equation:
t= (-b+/-(b^2-4ac)^1/2)/2a = (56+/-((-56)^2-4*16*40)^1/2)/2*16 = (56 +/- 24) / 32
We have two possible solutions
t1 = (56+24)/32 = 2.5
t2 = (56-24)/32 = 1
So initially the ball reach a height of 40 ft in 1 second.
Answer:
1) The magnetic field outside the loop is zero.
In region III the magnetic fields due to the two wire loops point in the opposite direction andhence cancel each other. Therefore the magnetic field is zero in region I, III and V
The diagram is attached