Answer:
(A) = 3.57 m
Explanation:
from the question we are given the following:
diameter (d) = 3.2 m
mass (m) == 42 kg
angular speed (ω) = 4.27 rad/s
from the conservation of energy
mgh = 0.5 mv^{2} + 0.5Iω^{2} ...equation 1
where
Inertia (I) = 0.5mr^{2}
ω = \frac{v}{r}
equation 1 now becomes
mgh = 0.5 mv^{2} + 0.5(0.5mr^{2})(\frac{v}{r})^{2}
gh = 0.5 v^{2} + 0.5(0.5)(v)^{2}
4gh = 2v^{2} + v^{2}
h = 3v^{2} ÷ 4 g .... equation 2
from ω = \frac{v}{r}
v = ωr = 4.27 x (3.2 ÷ 2)
v = 6.8 m/s
now substituting the value of v into equation 2
h = 3v^{2} ÷ 4 g
h = 3 x (6.8)^{2} ÷ (4 x 9.8)
h = 3.57 m
I think the correct answer from the choices listed above is the second option. Based on this information, we can say that there are more molecules in a gram of water since more energy is required to raise the temperature 1 gram of water than to raise the temperature of 1 gram of ethanol.
A direction can be a perceptual constancy, it's the same reason how blind folded, or people suffering from any kind of visual problem or psychological problem are able to make Thier right decision
size, shape, color are perceptual constancy
so the most correct option would DIRECTION
Answer:
980 kJ
Explanation:
Work = change in energy
W = mgh
W = (1000 kg/m³ × 5.0 m³) (9.8 m/s²) (20 m)
W = 980,000 J
W = 980 kJ
The pump does 980 kJ of work.
Answer:
A. Create radioactive waste i believe
Explanation: