Answer:
its 1/2 the mass of the object times by its velocity ^ 2
For a simple harmonic motion, the position of the mass at any time t is given by

where
A is the amplitude of the motion (in this problem, A=17.5 cm)

is the angular frequency of the oscillator
t is the time
The angular frequency of the motion in the problem is given by

And so, we can find the position x of the mass (with respect to the equilibrium position) at time t=2.50 s:
Can you translate that in English ? I'll try to help you out with that..
Explanation:
The given data is as follows.
Mass of small bucket (m) = 4 kg
Mass of big bucket (M) = 12 kg
Initial velocity (
) = 0 m/s
Final velocity (
) = ?
Height
= 2 m
and,
= 0 m
Now, according to the law of conservation of energy
starting conditions = final conditions

235.44 =
+ 78.48
= 4.43 m/s
Thus, we can conclude that the speed with which this bucket strikes the floor is 4.43 m/s.
Answer:
Explanation:
Heat capacity A = 3 x heat capacity of B
initial temperature of A = 2 x initial temperature of B
TA = 2 TB
Let T be the final temperature of the system
Heat lost by A is equal to the heat gained by B
mass of A x specific heat of A x (TA - T) = mass of B x specific heat of B x ( T - TB)
heat capacity of A x ( TA - T) = heat capacity of B x ( T - TB)
3 x heat capacity of B x ( TA - T) = heat capacity of B x ( T - TB)
3 TA - 3 T = T - TB
6 TB + TB = 4 T
T = 1.75 TB