Answer : Tension in the line = 936.7 N
Explanation :
It is given that,
Mass of student, m = 65 kg
The angle between slackline and horizontal, 
The two forces that acts are :
(i) Tension
(ii) Weight
So, from the figure it is clear that :




Hence, this is the required solution.
Answer: Satellite technology allows us to monitor and track the changes in the polar ice sheets. This can help us plan and direct conservation efforts for the animals that depend on polar ice in order to survive.
Explanation:
A satellite orbits around Earth. We have different satellites for different purposes. A satellite has transmitter and receiver for sending and receiving information. For the use of environment, only one statement seems correct that is: Satellite technology allows us to monitor and track the changes in the polar ice sheets. This can help us plan and direct conservation efforts for the animals that depend on polar ice in order to survive.
Rest options are true but not from the environment point of view.
We know that animals are dependent on the environment for their survival. polar ice caps are difficult to reach and monitor. For making conservation plan for the animals residing in these remote areas, satellite technology is very crucial.
Answer:
Length of copper wire, l = 785 meters
Explanation:
Given that,
Resistance of the copper wire, R = 0.172 ohms
Area of cross section, 
Resistivity of copper, 
The resistance of a wire is given by :



l = 785 meters
So, the length of the copper wire is 785 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
1.) Magnitude = 5596 N
2.) Direction = 60 degrees
Explanation: You are given that the breakdown vehicle A is exerting a force of 4000 N at angle 45 degree to the vertical and breakdown vehicle B is exerting a force of 2000 N
Let us resolve the two forces into X and Y component
Sum of the forces in the X - component will be 4000 × cos 45 = 2828.43 N
Sum of the forces in the Y - component will be 2000 + ( 4000 × sin 45 )
= 2000 + 2828.43
= 4828.43 N
The resultant force R will be
R = sqrt ( X^2 + Y^2 )
Substitutes the forces at X component and Y component into the formula
R = sqrt ( 2828.43^2 + 4828.43^2 )
R = sqrt ( 31313752.53 )
R = 5595.87 N
The direction will be
Tan Ø = Y/X
Substitute Y and X into the formula
Tan Ø = 4828.43 / 2828.43
Tan Ø = 1.707106
Ø = tan^-1( 1.707106 )
Ø = 59.64 degree
Therefore, approximately, the magnitude and direction of the resultant force on the truck are 5596 N and 60 degree respectively.