Answer:
a. 
b. 
Explanation:
The inertia can be find using
a.





now to find the torsion constant can use knowing the period of the balance
b.
T=0.5 s

Solve to K'


Fortunately, 'force' is a vector. So if you know the strength and direction
of each force, you can easily addum up and find the 'resultant' (net) force.
When we talk in vectors, one newton forward is the negative of
one newton backward. Hold that thought, while I slog through
the complete solution of the problem.
(100 N forward) plus (50 N backward)
= (100 N forward) minus (50 N forward)
= 50 N forward .
That's it.
Is there any part of the solution that's not clear ?
Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
Answer:
2046.37 kPa
Explanation:
Given:
Number of moles, n = 125
Temperature, T = 20° C = 20 + 273 = 293 K
Radius of the cylinder, r = 17 cm = 0.17 m
Height of the cylinder, h = 1.64 m
thus,
volume of the cylinder, V = πr²h
= π × 0.17² × 1.64
= 0.148 m³
Now,
From the ideal gas law
we have
PV = nRT
here,
P is the pressure
R is the ideal gas constant = 8.314 J / mol. K
thus,
P × 0.148 = 125 × 8.314 × 293
or
P × 0.148 = 304500.25
or
P = 2046372.64 Pa = 2046.37 kPa
Por definicion tenemos que
(F/A) = E(∆/0)
Sustituyendo los valores tenemos y despejando ∆:
∆ = (F/(πr2 × E))*0
(5000×5)/(3.14×(34×10^−2)^2×(125×10^8))
5.5×10^−6 m