Answer:
the acceleration due to gravity, g of the cylinder is 9.81m/s2
Explanation:
since the cylinder is rolling down from a hill, the acceleration due to gravity of any object coming down from the atmosphere is always constant which is g=9.8m/s2 or approximately 10m/s2
When the earth in its translation movement has the earth's axis is further from the sun and the energy per unit area is minimal, we have the winter season
The translation is the movement of the earth around the Sun, this movement establishes the duration of the year, also the earth's axis is inclined about 23.5º in relation to the orbit.
A consequence of this inclination of the Earth's axis is that the solar rays reach the surface of the planet with different inclinations, when they arrive more perpendicularly the energy deposited by the surface unit is greater and therefore the temperature increases, this period is called Summer.
When the rays arrive with the greater inclination, the energy deposited per unit area is minimal, which is why the temperature decreases, this period is called Winter.
In the periods when the axis is almost vertical we have an average absorption of energy, these two periods are called Spring and Autumn.
In conclusion, the winter season occurs when the terrestrial axis is furthest from the sun and the energy per unit of area is minimal.
Learn more about the seasons here:
brainly.com/question/20435793
Answer:
Initial Velocity is 4 m/s
Explanation:
What is acceleration?
It is the change in velocity with respect to time, or the rate of change of velocity.
We can write this as:

Where
a is the acceleration
v is velocity
t is time
is "change in"
For this problem , we are given
a = 1.2
t = 10
Putting into formula, we get:

So, the change in velocity is 12 m/s
The change in velocity can also be written as:

It is given Final Velocity = 16, so we put it into formula and find Initial Velocity. Shown Below:

hence,
Initial Velocity is 4 m/s
Answer:

Explanation:
The translational kinetic energy of the hoop is given by :
..................(1)
M is the mass of the hoop
v is the velocity of the hoop
The rotational kinetic energy of the hoop is given by :

Since, 

..............(2)
From equation (1) and (2) :

Therefore, the ratio of the translational kinetic energy to the rotational kinetic energy is 1.
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.