Explanation:
It is given that,
Mass of the ball, m = 1 lb
Length of the string, l = r = 2 ft
Speed of motion, v = 10 ft/s
(a) The net tension in the string when the ball is at the top of the circle is given by :



F = 18 N
(b) The net tension in the string when the ball is at the bottom of the circle is given by :



F = 82 N
(c) Let h is the height where the ball at certain time from the top. So,


Since, 

Hence, this is the required solution.
Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
Answer:
B.
Explanation:
One of the ways to address this issue is through the options given by the statement. The concepts related to the continuity equation and the Bernoulli equation.
Through these two equations it is possible to observe the behavior of the fluid, specifically the velocity at a constant height.
By definition the equation of continuity is,

In the problem
is
, then


<em>Here we can conclude that by means of the continuity when increasing the Area, a decrease will be obtained - in the diminished times in the area - in the speed.</em>
For the particular case of Bernoulli we have to


For the previous definition we can now replace,


<em>Expressed from Bernoulli's equation we can identify that the greater the change that exists in pressure, fluid velocity will tend to decrease</em>
The correct answer is B: "If we increase A2 then by the continuity equation the speed of the fluid should decrease. Bernoulli's equation then shows that if the velocity of the fluid decreases (at constant height conditions) then the pressure of the fluid should increase"
The scale reading increases by the weight of 200 g of mass. (If you're on Earth, that's about 2 Newtons.)
Answer:
Total distance does the grasshopper travel before the cars hit is 150 m
Explanation:
Each car moves x=100 m before they collide. Both the cars moving in constant velocity. time taken t by each car is

where x is the distance traveled with velocity v

The insect is moving through this time period with a constant velocity of 15 m/s
The distance traveled by grasshopper is
