When resistors are connected in series, they act like
a single resistor whose resistance is their sum.
100 ohms and 400 ohms, connected in series, look like
a single resistor of 500 ohms.
Current = (voltage) / (resistance)
= (60 volts) / (500 ohms) = 0.12 A.
________________________
<span>
Current is measured by connecting a meter in series
with an energized component. In other words, a break
is made in the circuit, the meter is connected in the break,
and the current to be measured literally flows through the meter.</span>
The frequency of the radio station is

For radio waves (which are electromagnetic waves), the relationship between frequency f and wavelength

is

where c is the speed of light. Substituting the frequency of the radio station, we find the wavelength:
Answer:
1.77 x 10^-8 C
Explanation:
Let the surface charge density of each of the plate is σ.
A = 4 x 4 = 16 cm^2 = 16 x 10^-4 m^2
d = 2 mm
E = 2.5 x 10^6 N/C
ε0 = 8.85 × 10-12 C2/N ∙ m2
Electric filed between the plates (two oppositively charged)
E = σ / ε0
σ = ε0 x E
σ = 8.85 x 10^-12 x 2.5 x 10^6 = 22.125 x 10^-6 C/m^2
The surface charge density of each plate is ± σ / 2
So, the surface charge density on each = ± 22.125 x 10^-6 / 2
= ± 11.0625 x 10^-6 C/m^2
Charge on each plate = Surface charge density on each plate x area of each plate
Charge on each plate = ± 11.0625 x 10^-6 x 16 x 10^-4 = ± 1.77 x 10^-8 C
Answer:
a) t = 1.8 x 10² s
b) t = 54 s
c) t = 49 s
Explanation:
a) The equation for the position of an object moving in a straight line at constan speed is:
x = x0 + v * t
where
x = position at time t
x0 = initial position
v = velocity
t = time
In this case, the origin of our reference system is at the begining of the sidewalk.
a) To calculate the time the passenger travels on the sidewalk without wlaking, we can use the equation for the position, using as speed the speed of the sidewalk:
x = x0 + v * t
95 m = 0m + 0. 53 m/s * t
t = 95 m/ 0.53 m/s
t = 1.8 x 10² s
b) Now, the speed of the passenger will be her walking speed plus the speed of th sidewalk (0.53 m/s + 1.24 m/s = 1.77 m/s)
t = 95 m/ 1.77 m/s = 54 s
c) In this case, the passenger is located 95 m from the begining of the sidewalk, then, x0 = 95 m and the final position will be x = 0. She walks in an opposite direction to the movement of the sidewalk, towards the origin of the system of reference ( the begining of the sidewalk). Then, her speed will be negative ( v = 0.53 m/s - 2*(1.24 m/s) = -1.95 m/s. Then:
0 m = 95 m -1.95 m/s * t
t = -95 m / -1.95 m/s = 49 s
If a coin is dropped at a relatively low altitude, it's acceleration remains constant. However, if the coin is dropped at a very high altitude, air resistance will have a significant effect. The initial acceleration of the coin will be the greatest. As it falls down, air resistance will counteract the weight of the coin. So, the acceleration will decrease. Although the acceleration decreases, the coin still accelerates, that is why it falls faster. When the air resistance fully counters the weight of the coin, the acceleration will become zero and the coin will fall at a constant speed (terminal velocity). So, the answer should be, The acceleration decreases until it reaches 0. The closest answer is.
a. The acceleration decreases.