Torque is equal position vector times (r) times force vector
(F). Since F= 10 N and r = 0.1 m, so the
torque is equal to (10 N) x ( 0.1 m) = 1Nm. The direction of the torque would
be into the screen, clockwise rotation.
Promoting total person development can benefit an organization in the following way
Explanation:
1.Promoting personal development in the workplace
- All images courtesy of Forbes Councils members.
- Create Growth Plans. ...
- Build In 'Growth Time' ...
- Set 90-Day Learning Goals. ...
- Offer Innovative Learning Experiences. ...
- Map Out The Far-Reaching Benefits. ...
- Make Development Opportunities 'One Size Fits One' ...
- Take An Active Interest In Personal Development. ...
- Think Beyond Formal Training.
2. Create a development plan. Help your employees establish goals that are aligned with their strengths, interest and experience, as well as with the overall business strategy. Establish goals and expectations to help them set their sights on career opportunities.
3. 7 Things Every Great Boss Should Do
- Acknowledge. When things are going well in your organization, let people know--early and often. ...
- Motivate.
- Communicate. Communicate clearly, professionally, and often. ...
- Trust. Learn to trust your employees. ...
- Develop. Set up your employees for success, not failure. ...
- Direct.
- Partner.
4.Human relations skills such as communication and handling conflict can help us create better relationships. ... Since many companies' organizational structures depend upon people working together, positive human relations skills reduce conflict in the workplace, thereby making the workplace more productive.
5.Improves effectiveness in business
In business, personal development improves effectiveness. It empowers staff to produce better results and meet their targets. For excellent results, an employer or a business owner must have an energetic and a productive team.
<span>In the physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure below, check the image for the complete solution:
</span>
Answer:
a) 2.5m/s
b) 0.91m/s
c) 0m/s
Explanation:
Average velocity can be said to be the ratio of the displacement with respect to time.
Average speed on the other hand is the ratio of distance in relation to time
Thus, to get the average velocity for the first half of the swim
V(average) = displacement of first trip/time taken on the trip
V(average) = 50/20
V(average) = 2.5m/s
Average velocity for the second half of the swim will be calculated in like manner, thus,
V(average) = 50/55
V(average) = 0.91m/s
Average velocity for the round trip will then be
V(average) = 0/75, [50+25]
V(average) = 0m/s
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.