...the potential energy that you build while going up the hill on the roller coaster could be let go as kinetic energy -- the energy of motion that takes you down the hill of the roller coaster.
Acceleration, in physics, is the rate of change of velocity of an object with respect to time. <span> Anytime an object's velocity is changing, the object is said to be </span><span>accelerating. It can be calculated as follows:
acceleration = 8.2 - 3.5 / 1.5 = 3.1 m/s</span>²
Hope this answers the question.
Answer: There are many possible elements, and they are all in the same vertical column as bromine.
Explanation:
In a periodic table, the elements are arranged according to the atomic number. The elements arranged in the same vertical column (known as groups) have same valence configuration and therefore have same chemical properties. Hence, there would be more possible elements having same chemical properties in the same vertical column (group) as Bromine.
Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as



