Calculate the weight of the table through the equation,
W = mg
where W is the weight, m is the mass, and g is the acceleration due to gravity. Substituting the known values,
W = (0.44 kg)(9.8 m/s²)
<em>W = 4.312 N</em>
The components of this weight can be calculated through the equation,
Wx = W(sin θ)
and Wy = W(cos θ)
x - component:
Wx = W(sin θ)
Substituting,
Wx = (4.312 N)(sin 150°) = <em>2.156 N</em>
Wy = (4.312 N)(cos 150°) =<em> -3.734 N</em>
Answer:
A = -0.576 μC
B = 4.256 μC
Explanation:
Suppose a single electron charge is
. Then the total charge that is flowing from B to A is:

Let A and B be the initial charge of spheres A and B, respectively. Since the net charge is 3.68μC we have the following equation
(1)
When they touch 2.416μC flows from B to A, then they are equal, so we have the following equation

(2)
Add equation (1) to equation (2) we have



Answer:
L' = 1.231L
Explanation:
The transmission coefficient, in a tunneling process in which an electron is involved, can be approximated to the following expression:

L: width of the barrier
C: constant that includes particle energy and barrier height
You have that the transmission coefficient for a specific value of L is T = 0.050. Furthermore, you have that for a new value of the width of the barrier, let's say, L', the value of the transmission coefficient is T'=0.025.
To find the new value of the L' you can write down both situation for T and T', as in the following:

Next, by properties of logarithms, you can apply Ln to both equations (1) and (2):

Next, you divide the equation (3) into (4), and finally, you solve for L':

hence, when the trnasmission coeeficient has changes to a values of 0.025, the new width of the barrier L' is 1.231 L
Given that,
Distance in south-west direction = 250 km
Projected angle to east = 60°
East component = ?
since,
cos ∅ = base/hypotenuse
base= hyp * cos ∅
East component = 250 * cos 60°
East component = 125 km
Answer:
The distance is 11 m.
Explanation:
Given that,
Friction coefficient = 0.24
Time = 3.0 s
Initial velocity = 0
We need to calculate the acceleration
Using newton's second law
...(I)
Using formula of friction force
....(II)
Put the value of F in the equation (II) from equation (I)
....(III)

Put the value in the equation (III)


We need to calculate the distance,
Using equation of motion



Hence, The distance is 11 m.