Answer:
Perpendicular to the surface of the body.
Explanation:
When a surface is submerged in a fluid the resultant pressure force on the body acts perpendicular to the surface of the body. This is because fluids cannot withstand nor exert sideways forces. One could obtain this analytically considering that the origin of this force comes from the movement of the fluid molecules.
Refer to the diagram shown below.
Neglect wind resistance, and use g = 9.8 m/s².
The pole vaulter falls with an initial vertical velocity of u = 0.
If the velocity upon hitting the pad is v, then
v² = 2*(9.8 m/s²)*(4.2 m) = 82.32 (m/s)²
v = 9.037 m/s
The pole vaulter comes to res after the pad compresses by 50 cm (or 0.5 m).
If the average acceleration (actually deceleration) is (a m/s²), then
0 = (9.037 m/s)² + 2*(a m/s²)*(0.5 m)
a = - 82.32/(2*0.5) = - 82 m/s²
Answer: - 82 m/s² (or a deceleration of 82 m/s²)
Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation:
Answer:3.87*10^-4
Explanation:
What is the decrease in mass, delta mass Xe , of the xenon nucleus as a result of this deca
We have been given the wavelength of the gamma ray, find the frequency using c = freq*wavelength.
C=f*lambda
3*10^8=f*3.44*10^-12
F=0.87*10^20 hz
Then with the frequency, find the energy emitted using equation
E=hf E = freq*Plank's constant
E=.87*10^20*6.62*10^-34
E=575.94*10^(-16)
With this energy, convert into MeV from joules.
With the energy in MeV, use E=mc^2 using c^2 = 931.5 MeV/u.
Plugging and computing all necessary numbers gives you
3.87*10^-4 u.
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg