The ball's horizontal and vertical velocities at time
are


but the ball is thrown horizontally, so
. Its horizontal and vertical positions at time
are


The ball travels 22 m horizontally from where it was thrown, so

from which we find the time it takes for the ball to land on the ground is

When it lands,
and


Answer:
120V
Explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V
Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
Answer:
a. be sure to hold expansion cards by the edge connectors
Explanation:
Removal of loose jewelry is a good safety practice. Also not touching a microchip with a magnetized screwdriver is also a good practice.
But holding expansion cards by the edge connectors is not a good practice, so it is the odd one in the question. Therefore answer option a provides the correct and best answer to the question