<u>Answer:</u>
Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
<u>Explanation:</u>
Let the east point towards positive X-axis and north point towards positive Y-axis.
Speed of truck = 25 m/s north = 25 j m/s
Speed of dog = 1.75 m/s at an angle of 35.0° east of north = (1.75 cos 35 i + 1.75 sin 35 j)m/s
= (1.43 i + 1.00 j) m/s
Velocity of the dog relative to the road = 25 j + 1.43 i + 1.00 j = 1.43 i + 26.00 j
Magnitude of velocity = 26.04 m/s
Angle from positive horizontal axis = 86.85⁰
So Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 86.85⁰ east of north = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
Answer:
ω = 630.2663 = 630[rad/s]
Explanation:
Solution:
- We can tackle this question by simple direct proportion relation between angular speed for the disk to rotate a cycle that constitutes 20 holes. We will use direct relation with number of holes per cycle to compute the revolution per seconds i.e frequency of speed f.
1rev(20 hole) -> 20(cycle)/rev
2006.2(cycle) -> f ?
f = 2006.2/20 = 100.31rev at second
- The relation between angular frequency and angular speed is given by:
ω = 2πf
ω = 2*3.14*100.31
ω = 630.2663 = 630[rad/s]
Answer:
A. plot an H-R diagram for the stars in the cluster.
Explanation:
A star cluster can be defined as a constellation of stars, due to gravitational force, which has the same origin.
The astronomy student would have to plot an H-R diagram for the stars in the cluster and determine the age of the cluster by observing the turn-off point. The turn-off is majorly as a result of gradual depletion of the source of energy of the star. Thus, it projects off the constellation.