Donna's doctor must have diagnosed her with muscle cramps. With the given symptoms above, it is likely that she is experiencing muscle cramps. Muscle cramps most likely happen when the individual experiencing it is lack of fluid intake, causing the muscles to tighten causing pain and for the muscle to contract involuntarily.
Answer:
Explanation:
The speed of the water in the large section of the pipe is not stated
so i will assume 36m/s
(if its not the said speed, input the figure of your speed and you get it right)
Continuity equation is applicable for ideal, incompressible liquids
Q the flux of water that is Av with A the cross section area and v the velocity,
so,


the diameter decreases 86% so


Thus, speed in smaller section is 48.6 m/s
Answer:
- Grand Marais
- Two Harbors
- Duluth
Explanation:
The places that would would get snowfall because of the lake effect are Grand Marais, Two Harbors, and Duluth. The reason for this is that these three places are located right on the shores of the Lake Superior. This lake is one of the biggest lakes in the world. It has enormous amount of water in it, having big impact on the regional climate because of that. The water from this lake creates a lot of humidity in the air, and there's a lot of evaporation as well, both causing the formation of clouds, and when it is cold enough, instead of precipitation, the region gets large amounts of snowfall.
(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>
Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²