#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
Answer: The volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Explanation:
To calculate the volume, we use the equation:

Density of object = 
mass of object = 3.0 g
Volume of object = ?
Putting in the values we get:


Thus the volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
<span>Poet Kuangchi Chang did not remain in China long enough to be "re-educated." Following the Communist takeover he fled to the United States. His poem "Garden of My Childhood" describes China before the revolution as a peaceful, idyllic garden with a violent horde rapidly approaching. A vine, the wind, and the sea are each personified, and each beckons for him to run. It is not until "eons later," when he is "worlds away," that his "running is all done," and he finds himself at his destination: another garden, just like the one he had left behind.</span>
Answer:
the length of the now stationary spacecraft = 89.65m
Explanation:
In contraction equation, Length contraction L is the shortening of the measured length of an object moving relative to the observer’s frame.
Thus, it has a formula;
L = L_o(√(1 - (v²/c²))
Where in this question;
L = 71m and v = 0.610 c
Thus;
71 = L_o (√(1 - ((0.61c)²/c²))
c² will cancel out to give;
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = 0.792L_o
L_o = 71/0.792
L_o = 89.65m
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.