A. Density only depends on the substance. It doesn't matter whether you have a little chip of it or a supertanker full of it ... the density doesn't change.
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec
Answer:
To both observers, the land opposite them is moving to the right.
Explanation:
I have this class too. and there is also a quizlet with all the answers to the rest of the other questions. Trust me its right .
https://quizlet.com/261219090/oce-1001-chapter-2-flash-cards/
Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.
Answer:
The force of the car engine.
Explanation:
The work- energy theorem states that the work done on an object is equal to the change in its kinetic energy. Its expression is given by :

Also, W = F.d
Where
F is the force applied by the engine of car
d is the displacement
m is the mass of an object
u is the initial speed
v is the final speed
So, the force of the car engine increased the car’s kinetic energy. Hence, this is the required solution.