The magnitude of the change in momentum of the stone is about 18.4 kg.m/s

<h3>Further explanation</h3>
Let's recall Impulse formula as follows:

<em>where:</em>
<em>I = impulse on the object ( kg m/s )</em>
<em>∑F = net force acting on object ( kg m /s² = Newton )</em>
<em>t = elapsed time ( s )</em>
Let us now tackle the problem!

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.500 kg
initial speed of ball = vo = 20.0 m/s
final kinetic energy = Ek = 70% Eko
<u>Asked:</u>
magnitude of the change of momentum of the stone = Δp = ?
<u>Solution:</u>
<em>Firstly, we will calculate the final speed of the ball as follows:</em>



→ <em>negative sign due to ball rebounds</em>


<em>Next, we could find the magnitude of the change of momentum of the stone as follows:</em>

![\Delta p_{stone} = - [ mv - mv_o ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20-%20%5B%20mv%20-%20mv_o%20%5D)
![\Delta p_{stone} = m[ v_o - v ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20m%5B%20v_o%20-%20v%20%5D)
![\Delta p_{stone} = m[ v_o + v_o\sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20m%5B%20v_o%20%2B%20v_o%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)
![\Delta p_{stone} = mv_o [ 1 + \sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20mv_o%20%5B%201%20%2B%20%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)
![\Delta p_{stone} = 0.500 ( 20.0 ) [ 1 + \sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%200.500%20%28%2020.0%20%29%20%5B%201%20%2B%20%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)


<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
Answer:
<h2>
The magnitude of force F is 18N</h2>
Explanation:
The magnitude of the force in the set up can be solved for using the principle of moment. According to the principle, the sum of clockwise moment is equal to the sum of anticlockwise moments.
Moment = Force * perpendicular distance
Clockwise moments;
The force that acts clockwise is the unknown Force F and 4N force. If the beam rests on a pivot 60 cm from end X and a Force F acts on the beam 80 cm from end X, the perpendicular distance of the force F from the pivot is 80-60 = 20cm and the perpendicular distance of the 4N force from the pivot is 60-50 = 10cm
Moment of force F about the pivot = F * 20
Moment of 4N force about the pivot = 4*10 = 40Nm
Sum of clockwise moment = 40+20F...(1)
Anticlockwise moment;
The 8N will act anticlockwisely about the pivot.
The distance between the 8N force and the pivot is 60-10 = 50cm
Moment of the 8N force = 8*50
=400Nm...(1)
Equating 1 and 2 we have;
40+20F = 400
20F = 400-40
20F = 360
F = 18N
The magnitude of force F is 18N
Answer:
1.10 m/s
Explanation:
Linear speed is given by
Kinetic energy is given by
Potential energy
PE= mgh
From the law of conservation of energy, KE=PE hence
where m is mass, I is moment of inertia,
is angular velocity, g is acceleration due to gravity and h is height
Substituting m2-m1 for m and 0.5l for h,
for
we obtain
and making v the subject
For the rod, moment of inertia
and for sphere
hence substituting 0.5L for R then
For the sphere on the left hand side, moment of inertia I
while for the sphere on right hand side,
The total moment of inertia is therefore given by adding
Substituting
for I in the equation
Then we obtain
This is the expression of linear speed. Substituting values given we get
Answer:
a) The schematic illustrating is attached
b) The heat transfer to the heat engine is 2142.86 kJ, the heat transfer from the heat engine is 1392.86 kJ
c) The heat transfer to the heat engine is 1648.35 kJ, the heat transfer from the heat engine is 898.35 kJ
Explanation:
b) The heat transfer to the engine and the heat transfer from the engine to the air is:

Where
W = 750 kJ
n = 35% = 0.25
Replacing:


c) The efficiency of Carnot engine is:

The heat transfer to the heat engine is:

The heat transfer from the heat engine is:

What is the unit c denotes here