Speed = 85/30 m/s
Momentum = 23.5 * 85/30 = ....
Answer:
The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Explanation:
Given that,
Number of turns = 10
Diameter = 1.0 cm
Resistance = 0.50 Ω
Capacitor = 1.0μ F
Magnetic field = 1.0 mT
We need to calculate the flux
Using formula of flux

Put the value into the formula


We need to calculate the induced emf
Using formula of induced emf

Put the value into the formula

Put the value of emf from ohm's law





We know that,


We need to calculate the voltage across the capacitor
Using formula of charge


Put the value into the formula


Hence, The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Answer:
B. In mercury, the frequency of the wave is the same as in ethanol, but the wavelength is greater.
Explanation:
To solve this easily, we can just calculate the wavelength of the sound in Ethanol and in Mercury.
In Ethanol, the wavelength will be:
λ = c/f
λ = 1160/440
λ = 2.63 m
In Mercury, the wavelength will be:
λ = c/f
λ = 1450/440
λ = 3.3 m
The wavelength of sound is greater in Mercury than in Ethanol but the frequency is the same.
Frequency of sound is not dependent on medium, but velocity and wavelength change depending on the medium.