Answer:
75 m
Explanation:
The horizontal motion of the projectile is a uniform motion with constant speed, since there are no forces acting along the horizontal direction (if we neglect air resistance), so the horizontal acceleration is zero.
The horizontal component of the velocity of the projectile is

and it is constant during the motion;
the total time of flight is
t = 5 s
Therefore, we can apply the formula of the uniform motion to find the horizontal displacement of the projectile:

Two significant figures, the 6 and the 9
Answer:
The simplified expression is 
Explanation:
From the question we are told that

So simplifying we have


Thus the simplified formula is 
Answer:
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Explanation:
Total force required = Mass x Acceleration,
F = ma
Here we need to consider the system as combine, total mass need to be considered.
Total mass, a = m₁+m₂+m₃ = 584 + 838 + 322 = 1744 kg
We need to accelerate the group of rocks from the road at 0.250 m/s²
That is acceleration, a = 0.250 m/s²
Force required, F = ma = 1744 x 0.25 = 436 N
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
I would have to say that it is Y