Answer:
0.01154 A
Explanation:
We have given the energy in the magnetic field
Value of inductance L =0.060 H
Energy stored in magnetic field is given by 


So the current flowing through rectangular toroid will be 0.01154 A
Answer: Conditions for equilibrium require that the sum of all external forces acting on the body is zero (first condition of equilibrium), and the sum of all external torques from external forces is zero (second condition of equilibrium). These two conditions must be simultaneously satisfied in equilibrium
Explanation: Hope this helped
Answer:
The minimum speed of the box bottom of the incline so that it will reach the skier is 8.19 m/s.
Explanation:
It is given that,
Mass of the box, m = 2.2 kg
The box is inclined at an angle of 30 degrees
Vertical distance, d = 3.1 m
The coefficient of friction, 
Using the work energy theorem, the loss of kinetic energy is equal to the sum of gain in potential energy and the work done against friction.


W is the work done by the friction.







v = 8.19 m/s
So, the speed of the box is 8.19 m/s. Hence, this is the required solution.
Muscles function only by contracting. This makes it necessary for one end of the muscle to be fixed and the other mobile.
Take the bicep for example.
Its origin is at the shoulder and its two heads connect to the bones of the forearm, the radius and ulna.
Now, had the muscle not been fixed at one end, and contracted, it would pull both our shoulder and forearm together resulting in an ineffective movement. The desired motion is to lift the forearm (proximal and distal movement) which can only be achieved if the bicep is fixed at the shoulder and allowed to move at the forearm.
Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³