Answer:
t=37 mins -> 2220sec
We want "T" which is the pendulum time constant
Using this equation
.5A=Ae^(-t/T)
The .5A is half the amplitude
Take ln of both sides to get ride of Ae
=ln(.5)=-2220/T
Now rearrange to = T
T=-2220/ln(.5) = 3202.78sec / 60 secs = 53.38 mins -> first part of the answer.
The second part is really easy. It took 37 mins to decay half way. meaning to decay another half of 50% which equals 25% it will take an additional 37 mins!
Refer to the diagram shown below.
i = the current in the circuit., A
R₁ = the internal resistance of the battery, Ω
R₂ = the resistance of the 60 W load, Ω
Because the resistance across the battery is 8.5 V instead of 9.0 V, therefore
(R₁ )(i A) = 9 - 8.5 = (0.5 V)
R₁*i = 0.5 (10
Also,
R₂*i = 9.5 (2)
Because the power dissipated by R₂ is 60 W, therefore
i²R₂ = 60
From (2), obtain
i*9.5 = 60
i = 6.3158 A
From (1), obtain
6.3158*R₁ = 0.5
R₁ = 0.5/6.3158 = 0.0792 Ω = 0.08 Ω (nearest hundredth)
Answer: 0.08 Ω
Answer:

Explanation:
From Newton's second law,

where
is the force,
is the mass and
is the acceleration.
From Hooke's law,

where
is the spring constant and
is the displacement function measured from the origin. The negative sign indicates the force acts in opposite direction to the displacement. In fact, it is a restoring force; it acts to return the spring to its original undisturbed position.
Since both forces are the same,


The implication of this is that the acceleration is proportional to the displacement but opposite to it. That last statement is the definition of a simple harmonic motion which this is.
The ratio
is a constant except in situations where the mass is varying (say, the mass on the spring is a decaying material).
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
Answer:
B. i=2.79A
C. F=0.066N
Explanation:
A) By the right hand rule we have that
F=iL x B
F=iLBsin(α)
If the wire jump toward the observer the top pole face is the magnetic southpole.
B) The diameter of the pole face is 15cm. We can take this value as L (the length in which the wire perceives the magnetic field). Hence, we have

C) Now the length of the wire that feels B is

and the force will be (by taking the degrees between the magnetic field vector and current vector as 80°)

I hope this is useful for you
regards