D. Teach the public energy conservation
20.3 divided by 3.0 will get u velocity and v times 3.0s
Answer:
15.1°
Explanation:
The horizontal velocity of the hockey puck is constant during the motion, since there are no forces acting along this direction:

Instead, the vertical velocity changes, due to the presence of the acceleration due to gravity:
(1)
where
is the initial vertical velocity
g = 9.8 m/s^2 is the gravitational acceleration
t is the time
Since the hockey puck falls from a height of h=2.00 m, the time it needs to reach the ground is given by

Substituting t into (1) we find the final vertical velocity

where the negative sign means that the velocity is downward.
Now that we have both components of the velocity, we can calculate the angle with respect to the horizontal:

Answer:
The carrier lengthen is 0.08436 m.
Explanation:
Given that,
Length = 370 m
Initial temperature = 2.0°C
Final temperature = 21°C
We need to calculate the change temperature
Using formula of change of temperature



We need to calculate the carrier lengthen
Using formula of length

Put the value into the formula


Hence, The carrier lengthen is 0.08436 m.